четвер, 28 жовтня 2021 р.

Класифікація програмного забезпечення

 Класифікація та загальна характеристика програмного забезпечення. 

Інформаційною системою називають сукупність взаємопов'язаних засобів, які здійснюють зберігання та обробку інформації. В сучасних інформаційних системах обов'язково застосовують комп'ютерну техніку, тому їх також нази­вають інформаційно-обчислювальними системами. До інформаційної системи дані надходять від джерела інформації. Ці дані надсилаються на зберігання чи зазнають певної обробки у системі і потім передаються споживачеві. Споживачем може бути людина, пристрій або інша інформаційна система. Між споживачем та власне інформаційною системою може бути встановлений зво­ротний зв'язок. У цьому разі інформаційна система називається замкненою. Канал зворотного зв'язку є необхідним, якщо потрібно врахувати реакцію спо­живача на отриману інформацію.

Схема інформаційно-обчислювальної системи


Програмне забезпечення
Необхідною складовою інформаційної системи є програмне забезпечення (ПЗ), яке називають також software (у перекладі "м'який виріб") чи просто "софт". Програмне забезпечення поділяється на такі категорії:
-  Системні програми - призначені для управління пристроями комп'ютера та обчислювальними процесами.  
-  Інструментальні системи - призначені для створення нових програм, до цих систем входять різноманітні мови програмування.
-  Прикладні програми - до них належить програмне забезпечення, що не входить до перших двох категорій.

Категорії програмного забезпечення





Системні програми
Ця частина ПЗ забезпечує технічне функціонування комп'ютера, керування взаємодією різноманітних програм та пристроїв, розподіл ресурсів між про­грамами користувачів, діагностику несправностей тощо. Системні програми поділяються на такі групи:
-  операційні системи (MS-DOSWindowsUnixOS/2, Linux тощо);
-  драйвери, що розширюють можливості ОС та дають можливість їй працю­вати із зовнішніми пристроями;
-  програми-оболонки, що забезпечують зручний наочний спосіб спілкування з комп'ютером (наприклад, Norton CommanderFAR);
-  утиліти, що є допоміжними програмами, призначеними для обслуговування дисків, резервування, захисту від вірусів, архіватори тощо.
Найважливішою складовою системного ПЗ є операційна система - ОС. Це необхідний компонент будь-якого працездатного комп'ютера. Завдяки ОС здійснюється запуск необхідних програм, введення команд з клавіатури та виведення інформації на принтер чи монітор. ОС "знає", як працює кожен зовнішній пристрій, підключений до комп'ютера, та якою мовою слід звертатися до цих пристроїв. Крім того, ОС автоматично завантажується до пам'яті під час ввімкнення комп'ютера, який після цього є готовим до роботи. Будь-яка програма, що виконується на комп'ютері, користується послугами ОС.

Інструментальні системи
Інструментальна система — це комплекс програмних засобів, призначених для створення нових програм. Така система обов'язково містить мову про­грамування (наприклад, С++, DelphiVisual BasicFortranAda), а також сере­довище для розробки додатків. Це середовище, інакше кажучи, інтерфейс, підтримує необхідні типові інструменти програмування.

Прикладні програми
Раніше було сказано про те, які різноманітні завдання можна виконувати за допомогою обчислювальних машин. Для виконання цих завдань створюється відповідне програмне забезпечення, яке не потребує навичок програмування і розраховане, передусім, на широке коло користувачів.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Архів блогу